RSAnimate: Seeing is believing (Görmek inanmaktır).

“A picture worth a thousand words.”  (Bir resim bin kelimeye bedeldir) iletişim teorisinin önemli kurallarından biridir. Peki ya çok değerli kelimelerin/konuşmaların resimlenmesi neye bedeldir? Çok şeye! Yukarıdaki iletişim kuralına riayet ederek, ben laf salatasına geçmeden önce aşağıdaki medyaya bir göz atın.

Eğer bu harika videodan sonra hala dönüp benim yazımı okumaya devam ediyorsanız, bu teveccühü hak etmeye çalışacağım :)

Daha önce bir yazımda, dünyanın önde gelen uzmanlarının konuşmalarının yayınlandığı TED sitesinden bahsetmiştim. TED’e benzer bir başka organizasyon RSA. www.thersa.org web adresinden yayın yapan, Londra merkezli 250 yıllık bir kurum olan RSA (Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce) da, davet ettiği konusunda uzman kişilerin konuşmalarını web sitesinden de yayınlıyor. Yine İngiltere’deki Cognitive Media şirketi, müşterileri için belirli konu veya konuşmaları resimleyerek medya hizmeti veriyor. Bu iki organizasyonun ortaklaşa ortaya çıkardıkları harika ürün yelpazesinin adı da RSAnimate.

RSAnimate, RSA de yapılmış konuşmalardan en beğenilenlerin, Cognitive Media tarafından resimlenmeleri ile oluşturulan medya ürünlerine deniyor. RSAnimate videolarına RSA’nın sitesindeki RSAnimate bölümünden, veya üretici Cognitive Media şirketinin blogundan, veya basit olarak www.youtube.com a girip “RS Animate” anahtar kelimeleri ile aratarak ulaşabilirsiniz.

Bu harika dünyanın kapısı araladıktan sonra, ikinci kez yazıma devam ediyorsanız, insan beyni, hafıza ve bilgi aktarımı üzerine düşüncelerimle devam edeceğim. Bir konunun insan hafızasında en kalıcı olarak yer etmesinin yöntemi nedir? Ben  hafızamızdaki kalıcılığın, aşağıdaki sıralama ile arttığını düşünüyorum.

 • Dinleme
 • Görme
 • Okuma
 • Düşünme
 • Yazma
 • Dokunma/Hissetme/Yaşama
 • Anlatma/Öğretme

Şimdi Cognitive Media’nın yaptığı işin gücünü aşağıdaki örnek ile test edelim. Önce, dünyaca ünlü eğitim uzmanı Sir Ken Robinson’un RSA deki eğitimdeki paradigmaları değiştirmek konulu konuşmasını 12.45 .dakikasından 25.dakikasına kadar dinleyelim.

Şimdi de konuşmanın aynı bölümünü, Cognitive Media’nın resimlemeleriyle izleyelim:

Fark inanılmaz değil mi? Özellikle de anadili İngilizce olmayanlar için.

RSAnimate’lerden, diğer beğendiklerim şunlar:
WHERE GOOD IDEAS COME FROM by Steven Johnson

RSA Animate – Drive: The surprising truth about what motivates us

RSA Animate – The Secret Powers of Time

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
 1. Fatih GUNES says:

  Sevgili Adaşım ;

  Harika bir sayfa ve cok guzel bir konuya deginmişsin. Yönettiğim şirketin Satış Ve Pazarlama Departmanlarında çok faydalanacağım..

  Selamlar.

 2. Merhaba Adaşım;
  Bir farkındalık yaratabildiysem ve fayda elde ettiyseniz ne mutlu bana. Tanışmak ve görüşmek dileklerimle, teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>